Waiting for indexing
Citroen C2 1.4 HDi 8V 68Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
68Hp
Modified
86Hp
Difference
18Hp
Torque
Original
150Nm
Modified
192Nm
Difference
42Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Citroen C2 1.4 HDi 8V 68Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C2 |
| Generation: | 2003 - 2010 |
| Engine: | 1.4 HDi 8V 68Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 68Hp |
| Original torque: | 150Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 86Hp |
| Power difference: | 18Hp |
| Mod torque: | 192Nm |
| Torque difference: | 42Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | DV4TD |
| Displacement: | 1398 CC |
| Bore & Stroke: | 73,7 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID802 / Siemens/Continental SID804 / Siemens/Continental SID806 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Dimsport Genius- Eprom programmer- FGtech- Galetto- |