Waiting for indexing
Citroen C1 1.0 e-VTI 69Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
69Hp
Modified
75Hp
Difference
6Hp
Torque
Original
95Nm
Modified
110Nm
Difference
15Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
15%
Citroen C1 1.0 e-VTI 69Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C1 |
| Generation: | 2014 -> |
| Engine: | 1.0 e-VTI 69Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 69Hp |
| Original torque: | 95Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 75Hp |
| Power difference: | 6Hp |
| Mod torque: | 110Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | 1KR |
| Displacement: | 998 CC |
| Bore & Stroke: | 71,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME17.9.52 |
| Tools: | Alientech KTAG - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |