Waiting for indexing
Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI 8V 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
140Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
340Nm
Difference
40Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
13%
Fuel Saving
10%
Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI 8V 120Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Berlingo |
| Generation: | 2015 - 2017 |
| Engine: | 1.6 BlueHDI 8V 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6FCTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - Byteshooter- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |