Waiting for indexing
Citroen Berlingo 1.6 VTi 98Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
98Hp
Modified
108Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
152Nm
Modified
165Nm
Difference
13Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
8%
Citroen Berlingo 1.6 VTi 98Hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Berlingo |
| Generation: | 2008 - 2012 |
| Engine: | 1.6 VTi 98Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 98Hp |
| Original torque: | 152Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 108Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 165Nm |
| Torque difference: | 13Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6C B |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.4.5 / Bosch MEVD17.4.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - |