Waiting for indexing
Volvo V40 Cross Country 2.0 T3 152Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
152Hp
Modified
190Hp
Difference
38Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
340Nm
Difference
90Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
36%
Fuel Saving
10%
Volvo V40 Cross Country 2.0 T3 152Hp
| Brand: | Volvo |
| Model: | V40 Cross Country |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 2.0 T3 152Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 152Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 38Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 36% |
Data sheet
| Engine Code: | B4204T37 |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 93,2 mm |
| Compression Ratio: | 11.30 : 1 |