Waiting for indexing
Volvo V40 2.0 T4 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
225Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
450Nm
Difference
150Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
50%
Fuel Saving
10%
Volvo V40 2.0 T4 190Hp
| Brand: | Volvo |
| Model: | V40 |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 2.0 T4 190Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 150Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 50% |
Data sheet
| Engine Code: | B4204T19 |
| Displacement: | 1969 CC |
| Bore & Stroke: | 52,0 X 93,2 mm |
| Compression Ratio: | 11.30 : 1 |
| Ecu Model: | Denso VEA SH72546 |
| Tools: | Autotuner Bench - Autotuner OBD - Dimsport New Trasdata- |