Waiting for indexing
Volkswagen Passat 2.5 TDI 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
190Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
390Nm
Difference
80Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Passat 2.5 TDI 150Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Passat |
| Generation: | B5 - 1996 - 2005 |
| Engine: | 2.5 TDI 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 390Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | AKN |
| Displacement: | 2496 CC |
| Bore & Stroke: | 78,3 X 86,4 mm |
| Compression Ratio: | 19.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15VM+ |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |