Waiting for indexing
Volkswagen Passat 2.3 V5 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
160Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
205Nm
Modified
220Nm
Difference
15Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
7%
Volkswagen Passat 2.3 V5 150Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Passat |
| Generation: | B5 - 1996 - 2005 |
| Engine: | 2.3 V5 150Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 205Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 160Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 220Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | AGZ |
| Displacement: | 2327 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 90,3 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch M3.8.3 |
| Tools: | Eprom programmer- MPPS- |