Waiting for indexing
Volkswagen Jetta 2.0 TSI 200Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
260Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
450Nm
Difference
170Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
60%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Jetta 2.0 TSI 200Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Jetta |
| Generation: | 2011 - 2014 |
| Engine: | 2.0 TSI 200Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 260Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 170Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 60% |
Data sheet
| Engine Code: | CCZA |
| Displacement: | 1984 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.5.2 / Siemens/Continental Simos 12 / Siemens/Continental Simos 18 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |