Waiting for indexing
Volkswagen Golf 1.6 FSI 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
120Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
155Nm
Modified
170Nm
Difference
15Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
9%
Volkswagen Golf 1.6 FSI 110Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Golf |
| Generation: | Golf 4 - 1997 - 2003 |
| Engine: | 1.6 FSI 110Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 155Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 120Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 170Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | BAD |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 76,5 X 86,9 mm |
| Compression Ratio: | 12.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED7.5.11 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- MPPS- |