Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 1.6 TDI CR 102Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
102Hp
Modified
135Hp
Difference
33Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
310Nm
Difference
60Nm
Mod Power
32%
Mod Torque
24%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 1.6 TDI CR 102Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk5 - 2015 - 2016 |
| Engine: | 1.6 TDI CR 102Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 102Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 33Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 32% |
| Mod Torque: | 24% |
Data sheet
| Engine Code: | CAYD |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C64 |
| Tools: | CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |