Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 1.4 TSI 125Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
125Hp
Modified
145Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
220Nm
Modified
260Nm
Difference
40Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 1.4 TSI 125Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk5 - 2015 - 2016 |
| Engine: | 1.4 TSI 125Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 125Hp |
| Original torque: | 220Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 260Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | CZCB |
| Displacement: | 1395 CC |
| Bore & Stroke: | 74,5 X 80,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.5.25 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |