Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 1.4 TGI 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
135Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
250Nm
Difference
50Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 1.4 TGI 110Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk5 - 2015 - 2016 |
| Engine: | 1.4 TGI 110Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | CBZ |
| Displacement: | 1395 CC |
| Bore & Stroke: | 74,5 X 80,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.5.21 |
| Tools: | bFlash OBD - |