Waiting for indexing
Toyota LandCruiser Prado 4.0 V6 280Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
280Hp
Modified
300Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
360Nm
Modified
390Nm
Difference
30Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
8%
Fuel Saving
5%
Toyota LandCruiser Prado 4.0 V6 280Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | LandCruiser Prado |
| Generation: | 150 |
| Engine: | 4.0 V6 280Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 280Hp |
| Original torque: | 360Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 390Nm |
| Torque difference: | 30Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | 1GR-FE |
| Displacement: | 3956 CC |
| Bore & Stroke: | 94,0 X 95,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.40 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 2751361910 |
| Tools: | Alientech Kess - Bitbox- Dimsport Genius- |