Waiting for indexing
Toyota Auris 1.4 D4-D 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
115Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
250Nm
Difference
50Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Toyota Auris 1.4 D4-D 90Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Auris |
| Generation: | 2006 - 2012 |
| Engine: | 1.4 D4-D 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | 1ND-TV |
| Displacement: | 1364 CC |
| Bore & Stroke: | 73,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 17.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C31 / Bosch EDC17CP07 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- FGtech- |
| Protocols: | Obd |