Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.8 TSI 160Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
210Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
340Nm
Difference
90Nm
Mod Power
31%
Mod Torque
36%
Skoda Octavia 1.8 TSI 160Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 2004 - 2012 |
| Engine: | 1.8 TSI 160Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Mod Power: | 31% |
| Mod Torque: | 36% |
Data sheet
| Engine Code: | BZB |
| Displacement: | 1798 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 84,1 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.1 / Bosch MED17.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bootmode - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |