Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.4 TSI 122Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
122Hp
Modified
155Hp
Difference
33Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
270Nm
Difference
70Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
35%
Skoda Octavia 1.4 TSI 122Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 2004 - 2012 |
| Engine: | 1.4 TSI 122Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 122Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 155Hp |
| Power difference: | 33Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 35% |
Data sheet
| Engine Code: | CAXA |
| Displacement: | 1390 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 75,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.5.20 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |