Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.9 TDI 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
120Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
210Nm
Modified
280Nm
Difference
70Nm
Mod Power
33%
Mod Torque
33%
Fuel Saving
10%
Skoda Octavia 1.9 TDI 90Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 1997 - 2004 |
| Engine: | 1.9 TDI 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 210Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 120Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 280Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 33% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Engine Code: | AGR |
| Displacement: | 1896 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15V |
| Tools: | Alientech Kess - Eprom programmer- FGtech- MPPS- |
| Protocols: | Obd |