Waiting for indexing
Renault Clio 1.5 DCi 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
130Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
250Nm
Difference
50Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Renault Clio 1.5 DCi 100Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Clio |
| Generation: | 2 - 2001 - 2005 |
| Engine: | 1.5 DCi 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.80 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DDCR |
| Tools: | Alientech Kess - MPPS- |