Waiting for indexing
Renault Captur 1.5 DCi 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
130Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
300Nm
Difference
40Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Renault Captur 1.5 DCi 110Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Captur |
| Generation: | 2013 - 2018 |
| Engine: | 1.5 DCi 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K 646 |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C84 / Bosch EDC17_C42 / Siemens/Continental SID310 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - PCM-Flash- |