Waiting for indexing
Renault Avantime 2.2 DCi 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
180Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
375Nm
Difference
55Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Renault Avantime 2.2 DCi 150Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Avantime |
| Generation: | 2001 - 2003 |
| Engine: | 2.2 DCi 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 375Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | G9T |
| Displacement: | 2188 CC |
| Bore & Stroke: | 87,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.85 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Protocols: | Obd |