Waiting for indexing
Peugeot Boxer 2.2 HDi 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
180Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
420Nm
Difference
70Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Peugeot Boxer 2.2 HDi 150Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | Boxer |
| Generation: | 4th - 2012 -> |
| Engine: | 2.2 HDi 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | 4HJ |
| Displacement: | 2198 CC |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID208 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |