Waiting for indexing
Peugeot Boxer 2.0 BlueHDI 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
200Hp
Difference
90Hp
Torque
Original
285Nm
Modified
450Nm
Difference
165Nm
Mod Power
81%
Mod Torque
57%
Fuel Saving
10%
Peugeot Boxer 2.0 BlueHDI 110Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | Boxer |
| Generation: | 4th - 2012 -> |
| Engine: | 2.0 BlueHDI 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 285Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 90Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 165Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 81% |
| Mod Torque: | 57% |
Data sheet
| Engine Code: | AHM |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,6 mm |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID208 |
| Tools: | CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |