Waiting for indexing
Peugeot Boxer 3.0 HDi 160Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
190Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
470Nm
Difference
70Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Peugeot Boxer 3.0 HDi 160Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | Boxer |
| Generation: | 3th - 2006 - 2012 |
| Engine: | 3.0 HDi 160Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 470Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | F1CE0481 D |
| Displacement: | 2998 CC |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C39 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |