Waiting for indexing
Opel Cascada 1.6 Turbo 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
200Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
320Nm
Difference
60Nm
Mod Power
17%
Mod Torque
23%
Opel Cascada 1.6 Turbo 170Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Cascada |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 1.6 Turbo 170Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 17% |
| Mod Torque: | 23% |
Data sheet
| Engine Code: | Z16LET |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E39A / Delco E80 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- |
| Protocols: | Obd |