Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 65 AMG - 630Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
630Hp
Modified
690Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
1000Nm
Modified
1100Nm
Difference
100Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
10%
Mercedes-Benz S 65 AMG - 630Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W222 - 2017 ->2019 |
| Engine: | 65 AMG - 630Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 630Hp |
| Original torque: | 1000Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 690Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 1100Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | M177.980 |
| Displacement: | 3982 CC |
| Compression Ratio: | 9.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME17.7.8 |
| Tools: | Autotuner OBD - |
| Protocols: | Obd |