Waiting for indexing
Mercedes-Benz GLS 400 - 333Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
333Hp
Modified
400Hp
Difference
67Hp
Torque
Original
480Nm
Modified
580Nm
Difference
100Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GLS 400 - 333Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLS |
| Generation: | 2015 - 2018 |
| Engine: | 400 - 333Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 333Hp |
| Original torque: | 480Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 400Hp |
| Power difference: | 67Hp |
| Mod torque: | 580Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | M276 DE 30 LA |
| Displacement: | 2996 CC |
| Bore & Stroke: | 88,0 X 82,1 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.3.1 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - Bitbox- CMD OBD - Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |