Waiting for indexing
Mazda CX-3 2.0 Skyactiv-G 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
175Hp
Difference
55Hp
Torque
Original
210Nm
Modified
220Nm
Difference
10Nm
Mod Power
45%
Mod Torque
4%
Mazda CX-3 2.0 Skyactiv-G 120Hp
| Brand: | Mazda |
| Model: | CX-3 |
| Generation: | 2015 - 2018 |
| Engine: | 2.0 Skyactiv-G 120Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 210Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 175Hp |
| Power difference: | 55Hp |
| Mod torque: | 220Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 45% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | PE-VPS |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 83,5 X 91,2 mm |
| Compression Ratio: | 14.00 : 1 |
| Ecu Model: | Denso P5.0SC / Denso SH72543 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |