Waiting for indexing
Lexus GS 300 250Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
250Hp
Modified
270Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
330Nm
Difference
20Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
6%
Lexus GS 300 250Hp
| Brand: | Lexus |
| Model: | GS |
| Generation: | 2005 - 2012 |
| Engine: | 300 250Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 250Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 270Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | 3GR-FSE |
| Displacement: | 2995 CC |
| Bore & Stroke: | 87,5 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.50 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 275036-8730 (CAN) |
| Tools: | Alientech KTAG - |