Waiting for indexing
Land Rover Range Rover / Sport 2.0 Si4 300Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
300Hp
Modified
320Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
450Nm
Difference
50Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
10%
Land Rover Range Rover / Sport 2.0 Si4 300Hp
| Brand: | Land Rover |
| Model: | Range Rover / Sport |
| Generation: | 2012 - 2018 (L405) |
| Engine: | 2.0 Si4 300Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 300Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 320Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | PT204 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Tools: | PCM-Flash- |