Waiting for indexing
Land Rover Range Rover / Sport 5.0 Supercharged 510Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
510Hp
Modified
560Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
625Nm
Modified
700Nm
Difference
75Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
12%
Land Rover Range Rover / Sport 5.0 Supercharged 510Hp
| Brand: | Land Rover |
| Model: | Range Rover / Sport |
| Generation: | 2002 - 2012 (L322) |
| Engine: | 5.0 Supercharged 510Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 510Hp |
| Original torque: | 625Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 560Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 700Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | 508PS |
| Displacement: | 4999 CC |
| Bore & Stroke: | 92,5 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.8.31 / Denso P5.0SC |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- |