Waiting for indexing
Land Rover Range Rover / Sport 4.4 TDV8 313Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
313Hp
Modified
380Hp
Difference
67Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
800Nm
Difference
100Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Land Rover Range Rover / Sport 4.4 TDV8 313Hp
| Brand: | Land Rover |
| Model: | Range Rover / Sport |
| Generation: | 2002 - 2012 (L322) |
| Engine: | 4.4 TDV8 313Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 313Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 380Hp |
| Power difference: | 67Hp |
| Mod torque: | 800Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | 448DT |
| Displacement: | 4367 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 98,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP11 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |