Waiting for indexing
Land Rover Range Rover / Sport 3.6 TDV8 272Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
272Hp
Modified
302Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
640Nm
Modified
740Nm
Difference
100Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Land Rover Range Rover / Sport 3.6 TDV8 272Hp
| Brand: | Land Rover |
| Model: | Range Rover / Sport |
| Generation: | 2002 - 2012 (L322) |
| Engine: | 3.6 TDV8 272Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 272Hp |
| Original torque: | 640Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 302Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 740Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | 368DT |
| Displacement: | 3628 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.30 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID201 / Siemens/Continental SID204 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |