Waiting for indexing
Land Rover Range Rover / Sport 3.0 TD6 177Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
177Hp
Modified
205Hp
Difference
28Hp
Torque
Original
390Nm
Modified
470Nm
Difference
80Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Land Rover Range Rover / Sport 3.0 TD6 177Hp
| Brand: | Land Rover |
| Model: | Range Rover / Sport |
| Generation: | 2002 - 2012 (L322) |
| Engine: | 3.0 TD6 177Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 177Hp |
| Original torque: | 390Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 205Hp |
| Power difference: | 28Hp |
| Mod torque: | 470Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | 306D1 |
| Displacement: | 2926 CC |
| Bore & Stroke: | 94,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch DDE4.0 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Eprom programmer- FGtech- MPPS- |
| Protocols: | Obd |