Waiting for indexing
Jeep Wrangler 3.8 V6 - 200Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
220Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
321Nm
Modified
340Nm
Difference
19Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
5%
Jeep Wrangler 3.8 V6 - 200Hp
| Brand: | Jeep |
| Model: | Wrangler |
| Generation: | 2007 - 2010 |
| Engine: | 3.8 V6 - 200Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 321Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 19Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | EGH |
| Displacement: | 3778 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 87,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Chrysler NGC4 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- |