Waiting for indexing
Jeep Wrangler 3.6 V6 - 285Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
285Hp
Modified
305Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
353Nm
Modified
375Nm
Difference
22Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
6%
Jeep Wrangler 3.6 V6 - 285Hp
| Brand: | Jeep |
| Model: | Wrangler |
| Generation: | 2007 - 2010 |
| Engine: | 3.6 V6 - 285Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 285Hp |
| Original torque: | 353Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 305Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 375Nm |
| Torque difference: | 22Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | 3.6 Pentastar V6 |
| Displacement: | 3604 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental GPEC2 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- |