Waiting for indexing
Jeep Renegade 2.0 JTDm 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
205Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
425Nm
Difference
75Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Jeep Renegade 2.0 JTDm 170Hp
| Brand: | Jeep |
| Model: | Renegade |
| Generation: | 2014 - 2018 |
| Engine: | 2.0 JTDm 170Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 205Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 425Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | 55263088 |
| Displacement: | 1956 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C69 |
| Tools: | Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - |