Waiting for indexing
Honda CR-V 2.2 i-DTEC 150hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
180Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
440Nm
Difference
90Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Honda CR-V 2.2 i-DTEC 150hp
| Brand: | Honda |
| Model: | CR-V |
| Generation: | 2012-2016 (4th) |
| Engine: | 2.2 i-DTEC 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | N22B |
| Displacement: | 2204 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 97,1 mm |
| Compression Ratio: | 16.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP50 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - PCM-Flash- |