Waiting for indexing
Honda Civic 2.0 T Type R 310hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
310Hp
Modified
355Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
510Nm
Difference
110Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
27%
Honda Civic 2.0 T Type R 310hp
| Brand: | Honda |
| Model: | Civic |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 2.0 T Type R 310Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 310Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 355Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 510Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 27% |
Data sheet
| Engine Code: | K20C1 |
| Displacement: | 1996 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 85,9 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.9.3 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |