Waiting for indexing
Honda Accord 7 2.2 CTDi 140hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
185Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
400Nm
Difference
60Nm
Mod Power
32%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Honda Accord 7 2.2 CTDi 140hp
| Brand: | Honda |
| Model: | Accord |
| Generation: | 2002-2008 (7th) |
| Engine: | 2.2 CTDi 140Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 32% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | NN2A2 |
| Displacement: | 2204 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 97,1 mm |
| Compression Ratio: | 16.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C1-7 / Bosch EDC16C31 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |
| Protocols: | Obd |