Waiting for indexing
GMC Sierra 6.2 V8 420hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
420Hp
Modified
440Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
609Nm
Modified
630Nm
Difference
21Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
3%
GMC Sierra 6.2 V8 420hp
| Brand: | GMC |
| Model: | Sierra |
| Generation: | 2014 - 2016 |
| Engine: | 6.2 V8 420Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 420Hp |
| Original torque: | 609Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 440Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 630Nm |
| Torque difference: | 21Nm |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 3% |
Data sheet
| Engine Code: | L86 |
| Displacement: | 6162 CC |
| Bore & Stroke: | 103,3 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.50 : 1 |