Waiting for indexing
GMC Sierra 6.0 V8 360hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
360Hp
Modified
380Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
515Nm
Modified
535Nm
Difference
20Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
3%
GMC Sierra 6.0 V8 360hp
| Brand: | GMC |
| Model: | Sierra |
| Generation: | 2008 - 2013 |
| Engine: | 6.0 V8 360Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 360Hp |
| Original torque: | 515Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 380Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 535Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 3% |
Data sheet
| Engine Code: | L76 |
| Displacement: | 5967 CC |
| Bore & Stroke: | 101,6 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.40 : 1 |