Waiting for indexing
GMC Sierra 4.8 V8 302hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
302Hp
Modified
320Hp
Difference
18Hp
Torque
Original
414Nm
Modified
435Nm
Difference
21Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
5%
GMC Sierra 4.8 V8 302hp
| Brand: | GMC |
| Model: | Sierra |
| Generation: | 2008 - 2013 |
| Engine: | 4.8 V8 302Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 302Hp |
| Original torque: | 414Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 320Hp |
| Power difference: | 18Hp |
| Mod torque: | 435Nm |
| Torque difference: | 21Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | L20 |
| Displacement: | 4807 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 8.80 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E38 |