Waiting for indexing
Fiat Stilo 1.9 JTD 115hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
145Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
255Nm
Modified
325Nm
Difference
70Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
27%
Fuel Saving
10%
Fiat Stilo 1.9 JTD 115hp
| Brand: | Fiat |
| Model: | Stilo |
| Generation: | 2001 - 2007 |
| Engine: | 1.9 JTD 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 255Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 325Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 27% |
Data sheet
| Engine Code: | D19AA |
| Displacement: | 1910 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C7 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - FGtech- Galetto- MPPS- |
| Protocols: | Obd |