Waiting for indexing
DS 3 / Cabrio 1.6 THP Performance 208hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
208Hp
Modified
220Hp
Difference
12Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
360Nm
Difference
60Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
DS 3 / Cabrio 1.6 THP Performance 208hp
| Brand: | DS |
| Model: | 3 / Cabrio |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 1.6 THp Performance 208Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 208Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 12Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDTX |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.4 |
| Tools: | Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- |