Waiting for indexing
Chevrolet Silverado 6.6 V8 397Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
397Hp
Modified
440Hp
Difference
43Hp
Torque
Original
1037Nm
Modified
1100Nm
Difference
63Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
6%
Fuel Saving
10%
Chevrolet Silverado 6.6 V8 397Hp
| Brand: | Chevrolet |
| Model: | Silverado |
| Generation: | 2007 - 2014 |
| Engine: | 6.6 V8 397Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 397Hp |
| Original torque: | 1037Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 440Hp |
| Power difference: | 43Hp |
| Mod torque: | 1100Nm |
| Torque difference: | 63Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | Duramax V8 |
| Displacement: | 6599 CC |
| Bore & Stroke: | 103,0 X 99,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C42 / Bosch EDC17CP18 |
| Tools: | Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- |