Waiting for indexing
Chevrolet Silverado 4.8 V8 295Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
295Hp
Modified
314Hp
Difference
19Hp
Torque
Original
414Nm
Modified
439Nm
Difference
25Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
6%
Chevrolet Silverado 4.8 V8 295Hp
| Brand: | Chevrolet |
| Model: | Silverado |
| Generation: | 2007 - 2014 |
| Engine: | 4.8 V8 295Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 295Hp |
| Original torque: | 414Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 314Hp |
| Power difference: | 19Hp |
| Mod torque: | 439Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Displacement: | 4807 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |