Waiting for indexing
BMW Z4 2.5si 218Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
218Hp
Modified
235Hp
Difference
17Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
270Nm
Difference
20Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
8%
BMW Z4 2.5si 218Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Z4 |
| Generation: | E85 - 2003 - 2008 |
| Engine: | 2.5si 218Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 218Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 235Hp |
| Power difference: | 17Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | N52B25A |
| Displacement: | 2497 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 78,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental MSV70 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |