Waiting for indexing
BMW Z4 2.2i 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
185Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
210Nm
Modified
235Nm
Difference
25Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
11%
BMW Z4 2.2i 170Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Z4 |
| Generation: | E85 - 2003 - 2008 |
| Engine: | 2.2i 170Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 210Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 235Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | 226S1 |
| Displacement: | 2171 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 72,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental MS45 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech Powergate - |