Waiting for indexing
BMW Serie 6 GT 630D - 265Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
265Hp
Modified
310Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
630Nm
Modified
650Nm
Difference
20Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
3%
Fuel Saving
10%
BMW Serie 6 GT 630D - 265Hp
| Brand: | BMW |
| Model: | Serie 6 GT |
| Generation: | 2017 -> |
| Engine: | 630D - 265Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 265Hp |
| Original torque: | 630Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 310Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 650Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 3% |
Data sheet
| Engine Code: | B57D30M0 |
| Displacement: | 2993 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MD1 |
| Tools: | Autotuner OBD - Bitbox- |